храни и напитки
Супер-храни с подмладяващо действие
Някои витамини и микроелементи наистина имат антиейджинг ефект
свързани теми
На всички ни се иска да знаем тайната зад фонтана на младостта. Но нека сме реалисти и си поставяме постижими цели – възможно е дори само с няколко малки корекции в храненето си да направим значими промени във външния си вид.
Кои са храните, които си заслужава да включим в диетата си, за да се чувстваме, и изглеждаме, по-млади. И на какво всъщност се дължи техния ефект:
Мононенаситени мазнини и омега-3
Подмладяващите свойства на този тип мазнини влияят не само на здравето като цяло, но и на кожата, ноктите и косата. Добри хранителни източници на мононенаситени мазнини са зехтинът, олиото, авокадото, фъстъченото масло и много видове ядки и семена. Добрите източници на омега-3 включват сьомга, ленено семе, авокадо, орехи.
Витамини А, С и D
Тези витамини са важни за предпазването на кожата от увреждането й в резултат на слънчевата радиация – UV-лъчите и възстановяването на еластичността й. Това й придава приятен мек вид.
Витамин С е особено важен за заздравяването на рани и за поддържане на тъканите. Храни, в които той се съдържа в голямо количество, са доматите, цитрусовите плодове, кивито.
Витамин А подсилва имунната система, поддържа доброто зрение и е важен за здравето на кожата. А какво по-подмладяващо от красивата опъната кожа по лицето ни? Добри източници на витамин А са морковите, сладките картофи, нектарините, кайсиите, зелето.
При излагане на кожата на слънце, в организма се произвежда витамин D. Но, имайки предвид опасностите от продължителния престой под преки слънчеви лъчи, е по-добре да си набавяме тази хранителна съставка чрез храни като например портокали, мляко, гъби. Достатъчното количество витамин D в тялото заздравява костите, бори се със заболяванията, предпазва от депресия, ограничава възпаленията.
Антиоксиданти
Богатите на антиоксиданти храни са важни за борбата с вредното въздействие на свободните радикали, които са отговорни за стареенето на клетките и възникването на предпоставки за заболяване. Можем да гледаме на свободните радикали като на формиращи ръжда химикали в тялото. Както металът ръждясва, когато е изложен на кислород продължително време, така и свободните радикали влизат в реакция с кислорода и водят до нежелани ефекти върху организма.
Антиоксидантите имат подмладяващо свойство именно защото ефективно премахват свободните радикали от организма. Някои от т.нар. супер-храни, богати на антиоксиданти, са ситните (и тъмни на цвят) горски плодове, гроздето, портокалите, сливите, ананасът. Добри източници измежду зеленчуците са брюкселското зеле, червеното зеле, артишокът, спанакът, червеното цвекло. Антиоксиданти има и в бобовите култури, семената и ядките (най-вече орехите), слънчогледовото семе, овесените ядки, ечемика, царевицата, както и в подправки като канела, орегано и карамфил.
Полифеноли
Полифенолите също помагат за борбата със свободните радикали в организма. Свободните радикали предизвикват възпаления, а полифенолите реактивират умиращите клетки, предпазват от рак и спират формирането на бръчки по кожата. Най-добрият източник на полифеноли...
- 1
- 2
галерии
Facebook коментари