любов и брак
6-те вида любов: каква е вашата
Повечето хора възприемат любовта като Ерос и това нерядко има лоши последици
свързани теми
Тестът показва до каква степен всеки приема обособените шест типа любов: Ерос, Прагма, Агапе, Мания, Лудус и Сторге. Да, названията звучат като екзотични гръцки герои от митологията, но всъщност отразяват различните начини, по които хората гледат на любовта.
• Ерос е страстна, физическа, почти похотлива любов – тази, която кара пеперудите да пърхат в корема ни, а други части от тялото ни да горят.
• Прагма, разбира се, е практичната любов. Хората, които разбират любовта по този начин, са на първо място прагматични, когато търсят партньор. Те избират половинката си въз основа на рационални решения относно това с кого ще си паснат най-добре.
• Агапе е любовта, която изразява себе си под формата на алтруизъм или саможертва за другия.
• Мания е обсесивна любов, която, макар и дълбока и интимна, често включва и ревност, чувство за притежание и липса на комуникация. Маниакалната любов нерядко води до домашно насилие.
• Лудус е любовта-игра. В нея двамата искат да се забавляват, но не е задължително да целят сериозна връзка.
• Сторге е любов, базирана на приятелство. Тези, които желаят този тип любов, търсят партньор, споделящ същите интереси и наклонности, и с когото могат да създадат дълготрайна връзка, базирана на близостта, доверието, сигурността и привързаността.
Оказва се, според изследването, 80% от участниците в него приемат любовта като Ерос. Агапе е на второ място – 70% от хората търсели тази разновидност на любовта. Прагма и Сторге делят третото място с одобрението на малко над половината участници.
Ръководителят на изследването проф. Мелиса Урдес твърди, че Холивуд е основния виновник за челната позиция на Ерос: „Киното е създало и продължава да подхранва много митове и ни кара да вярваме в неща, които всъщност не са истински. В реалността страстта по-често се стопява и животът на една двойка се превръща в комбинация от по-кротки удоволствия и компромиси, в която целта е да се избегнат сериозните търкания. Филмите свършват там, откъдето започват истинските истории.”.
галерии
Facebook коментари