болести

Напуканите устни: как да се справим с проблема



Напуканите устни: как да се справим с проблема

Трябва да опазим влагата в тях, но как

Характерно за напуканите устни са изсушаване, промяна на релефа им и излющване на най-горния слой кожа. Това състояние може да се изостри – най-често (но не само) през зимата, когато тези симптоми могат да доведат до възпаление на устните ъгли – т.нар. ангуларен хейлит.

Не пренебрегвайте проблема! Най-честото усложнение на напуканите устни е ангуларният хейлит, който не бива да се подценява. Симптоматично състоянието се проявява с отделяне на кожата в ъглите на устата, а в по-тежките случаи причинява и кървене.

Освен болката, съществува и чисто естетически проблем – лошият външен вид. Ето защо, когато забележите първите сигнали, че устните ви придобиват напукан и изсушен вид, предприемете съответните мерки, за да ги овлажните.

Несъзнателно повечето хора ближат устните си именно с цел да ги овлажнят. Това обаче не се препоръчва, тъй като единственото, което ще постигнете, е да създадете благоприятна среда за инфекция и развитие на хейлит.

Симптомите на напуканите устни могат да се утежнят, ако не се лекуват своевременно. Признаци за влошаване на състоянието са по-дълбоки пукнатини, болка и повишена чувствителност.

За да възвърнете предишния облик на устните си, избягвайте да ги ближете, а вместо това използвайте специален балсам. По този начин те ще съхраните устните си влажни и ще ги защитите от неблагоприятните климатични условия.
етикети:

Loading
дневен бюлетин

галерии