хигиена и превенция

Добро зрение - с правилната храна



Добро зрение - с правилната храна

Храната, която ядем, е от съществено значение за всеки аспект на здравето ни. В голяма степен това се отнася и за зрението, което също се намира в непосредствена зависимост от веществата, които постъпват в тялото чрез храната.

Хората, които редовно консумират храни, съдържащи цинк и омега-3 мастни киселини, са с по-малък риск от дегенерация на макулата, заключават холандски учени, цитирани от Ройтерс.

От своя страна това състояние е пряко свързано с разрушаването на ретината и прогресивната загуба на зрението. В САЩ например, посочват изследователите, 6% от хората на средна възраст страдат от това заболяване. Процесът не е необратим и зависи от своевременната диагноза и лечение.

За да потвърдят предположенията си, че храната пряко влияе върху зрението, учените са провели проучване, в рамките на което било проследено зрението на над 2100 души, навършили 55 години. Всички доброволци били носители на един или повече гени, които предразполагат към развитие на дегенерация на макулата.

С цел да проследят появата на процесите, поразяващи макулата, учените са проследили как се е променяло зрението на изследваните през последните 10 години. За основа са използвани резултатите от изследвания на зрението, на които доброволците са се подлагали на всеки три години.

Доказано било, че при онези от участниците, които редовно приемали с храната си повече витамини, омега-3 мастни киселини, цинк, лутеин и бета каротин, е налице значително по-нисък риск от развитието на дегенерация на макулата.

Като основни източници на цинк учените припомнят стридите, червеното месо, ядките. Омега-3 мастни киселини се набавят най-вече от мазните риби, а бета каротин – от повечето плодове и зеленчуци, например спанак, зелени чушки, сладки картофи, моркови, кайсии.

Loading
дневен бюлетин

галерии