хигиена и превенция
Най-важните витамини и минерали
От какво винаги имаме нужда и до какво може да доведе недостигът на основните за тялото ни вещества
свързани теми
През тези години на основни открития било установено, че човешкото тяло се нуждае и от неорганични вещества, известни днес като минерали. Храната, която ядем, осигурява на тялото ни 13-те най-важни витамини, макро- и микроминерали, за да може организмът да функционира всеки ден.
Витамин А
Витамин А е мастноразтворим витамин. Това всъщност означава, че тялото ни го съхранява в мастната тъкан. То преобразува много вещества, известни като каротеноиди, във витамин А.
Организмът ни се нуждае от витамин А, за да поддържа здравето на очите, на имунната система и на червените кръвни телца, както и за да регулира възпроизводството на гените.
Дефицитът на витамин А може да доведе до слепота, податливост на инфекциозни заболявания и да предизвика дефекти на плода при бременните.
Препоръчителната доза витамин А за жените е 700 mcg (микрограма) на ден, а за мъжете – 900 mcg.
Витамини от група В
Вторият витамин, който изследователите открили, бил водноразтворимия витамин В. В последствие те установили, че витамин В всъщност се състои от различни вещества. Днес познаваме 8 витамина, които съставят т.нар. В-комплекс: В1 – тиамин (thiamine), В2 – рибофлавин (riboflavin), В3 – ниацин (niacin), В5 – пантотенова киселина (pantothenic acid), В6 - пиридоксин (pyridoxine), В7 – биотин (biotin), В9 – фолиева киселина (folic acid) и В12 - кобаламин (cobalamin). Въпреки че при откриването им те са били назовавани с номера, днес повечето са по-популярни с имената си.
Витамините от група В помагат на тялото да разгражда храните и да използва по-ефикасно енергията. Много от тях, включително витамин В12, подпомагат и формирането на здрави червени кръвни телца.
Витамин С
Витамин С, популярен най-вече с една от формите му - аскорбинова киселина, е водноразтворим витамин. Положетилна черта на водноразтворимите витамини е, че предозирането при тях е много трудно, макар и възможно. Това на практика означава, че при наличие на излишно количество, то се изхвърля от тялото при отделянето на вода.
Витамин С помага за производството на колаген - протеин, намиращ се в кожата, съединителната тъкан и костите. Заради тази своя функция той помага на тялото да възстановява тъканите и да заздравява раните.
Витамин С действа като антиоксидант – тип вещества, които защитават клетките от увредите, причинявани от негативно заредените частици в тялото (т.нар. свебодни радикали).
Препоръчително е възрастните да приемат по 75 до 90 мг витамин С на ден. Това може да става само чрез външен източник – храна или хранителна добавка, защото човешкият организъм не е способен да синтезира витамин С.
При дефицит на този витамин това води до скорбут - заболяване, характеризиращо се със слабост, анемия и хеморагии по кожата.
Витамин D
Тялото ни си набавя витамин D чрез храните като мляко и зърнени закуски, но може и да го синтезира. Излагането на ултравиолетовите слънчеви лъчи води до превръщането на про-витамин D във витамин D.
Макар че организмът складира витамин D и го третира като мастноразтворим, може да възникне дефицит.
Витамин D помага за абсорбирането на калция в тялото, регулира растежа на клетките, поддържа имунната система и намалява възпаленията. Поради връзката между витамин...
- 1
- 2
галерии
Facebook коментари