хигиена и превенция
Скрийнингът за рак на гърдата има повече вреди отколкото ползи
свързани теми
Изнесените резултати показват, че вредите от скрийнинга на рак на гърдата надвишават многократно ползите през първите 10 години. След това се наблюдава известно „натрупване на ползи”, но все пак и те са много по-малки от очакваните, когато скрийнингът е започнал.
Докладът „Форест” от 1986 г., който е довел до въвеждането на скрийнинга за рака на гърдата във Великобритания, е изчислил броя оцелели жени за период от 15 години в зависимост дали са се подложили на процедурата или не. Финансите и ползите били изчислени в качествени години живот (QALY - комбинирана мярка за количество и качество на живота), но вредите били пропуснати. Според доклада скрийнингът трябвало да намали смъртните случаи от рак на гърдата с почти 1/3, при това на ниска цена и без много вреди.
Но след доклада „Форест” вредите от скринингът за рак на гърдата били много по-добре изучени. Наскоро изследователи от университета в Саутхемптън се заели да обновят изчисленията като обединили вредите и ползите в една обща мярка. Резултатите от новото изследване са базирани на данните от 100 хиляди жени на възраст над 50 години, които са оцелели до 20 години след включването си в скрийнинг програмата.
Правилното и пълно изчисляване на фалшивите позитивни резултати и ненужните операции намалило ползите от скрийнинга наполовина. По показателя QALY се наблюдавали минимални ползи чак след 10 години участие в програмата, а след 20 години ползите се натрупвали, но с много по-малко, отколкото било предсказано от доклада „Форест”.
Специалистите от Саутхемптън смятат, че са необходими още проучвания върху излишните операции и влиянието им върху качеството на живот. Освен това апелират за намирането на по-добри начини за определяне на жените, които ще имат полза от операция, както и за измерване на степента и продължителността на вредите от нея. От обществена гледна точка, значението на фалшивите положителни диагнози и излишното лечение трябва да бъде по-добре обяснено на всяка жена, която обмисля да се включи в скрининг програмата, твърдят те.
Все пак продължаващата несигурност относно количеството на излишно лекуваните пациенти се забелязва в изследване от Франция, също публикувано на bmj.com, което изчислява, че излишните диагнози на инвазивен рак на гърдата в следствие на скининг са само около 1%.
галерии
Facebook коментари