психично здраве
10-те най-деструктивни начина на поведение
Защо единственият надарен с интелект биологичен вид често се държи разрушително дори спрямо себе си
свързани теми
Придържане към лоши навици
Вероятно всичко друго в този списък би било по-малък проблем, ако хората не бяхме такива привърженици на навиците. Всъщност изследвания са открили, че, дори когато рисковете от определен навик са добре известни, хората трудно се отказват от него. Това не е защото до тях не е достигнала информацията за тези рискове – просто сме свикнали да живеем за момента и за близкото бъдеще без да мислим в дългосрочен план. Ето няколко от основните причини, поради които се придържаме към деструктивните човешки навици:
- Присъщото за човека неподчинение;
- Нуждата от социално приемане;
- Неспособността да разбираме наистина природата на риска;
- Индивидуалистичната гледна точка върху света и способността да рационализираме нездравословните навици;
- Генетичната предразположеност към пристрастяване.
Хората са склонни да оправдават деструктивните си навици като сочат изключенията от известните статистики като например: „Досега не ми е навредило.” или „Баба ми пуши през целия си живот и живя до 90 години.”.
Тормозът
Изследванията са открили, че половината или повече от учениците стават жертви на поведение на тормоз. Интересна закономерност е и това, че децата, които са склонни да тормозят съучениците си, често тормозят и братята и сестрите си вкъщи. Това води изследователите до идеята, че поведението на тормоз често започва вкъщи.
„Трудно е да се каже кое поведение възниква първо, но е вероятно, ако децата се държат по определен начин вкъщи, например да тормозят братчето или сестричето си, и ако това поведение остане незабелязано, то да се пренесе и в училище”, обяснява Ерсилия Менесини от Университета на Флоренция, Италия.
Но тормозът не е присъщ само на децата. Друго изследване открило, че почти 30% от офис работниците в САЩ са тормозени от колегите и шефовете си по всевъзможни начини – от прикриване на важна информация за изпълняването на задачата до обидни слухове и други целенасочени унизителни прояви.
А щом веднъж започне, обикновено това деструктивно поведение се влошава. Тормозът по дефиниция е ескалиращ феномен. Това е една от причините, поради които е толкова трудно да се предпазим от него, тъй като обикновено започва по невинен или едва забележим начин.
Защо го правим? Психолозите твърдят, че е, за да спечелим обществено положение и власт. А на някои хора им е трудно да устоят на това поведение. Изследователите са забелязали поведение на тормоз и след маймуните и спекулират, че в такъв случай е вероятно корените на тормоза да се крият в еволюционното ни дърво.
Опитваме се да видоизменяме телата си
До 2015 г. 17% от американците ще си правят козметични процедури, предвижда индустрията. Някои го наричат изкуство, начин за убиване на времето, бунт срещу властта или себе-разкрасяване, но като цяло, имайки предвид, че хора са умирали от козметични процедури, какво ни прави толкова склонни да преправяме телата си?
Първо, тези процедури са лесно достъпни и разнообразни, а още повече, че и практиката има корени в древността, честно свързани с култове и религии или сила и власт, така че голяма част от модерната пластична хирургия, разкрасителни процедури и тату арт се сравняват удобно с древните практики. Хората са променяли формите на главите си, удължавали са вратовете си, разтягали са устните и ушите си, боядисвали са телата си или са разкрасявали кожата си с перманентни бижута от хиляди години.
Може би най-силната мотивация за...
галерии
Facebook коментари