тийн

Хелоуин: 13 суеверия и традиции



Хелоуин: 13 суеверия и традиции

... старуха се е превърнала в зла кикотеща се вещица.

6. Котлите

Келтите вярвали, че след смъртта всички души отиват в котела на старата вещица, което символизира утробата на майката-земя. Там душите чакали своето прераждане, докато богинята, разбърквайки котела, позволявала на нови души да влизат в него, а на стари – да се прераждат. Този образ на котела на живота сега е заменен от злокобните бълбукащи отвари, от които се вдига пара.

7. Метлата на вещицата

Метлата на вещицата е друго суеверие, свързано с Хелоуин, но корените му се крият в средновековните митове. Възрастните самотни жени, които били обвинявани във вещерство, често били бедни и не можели да си позволят коне, затова се придвижвали през гората пеша с помощта на тояжка от клон, която понякога била замествана от метла.

Английският фолклор разказва как по време на нощните церемонии вещиците втривали в телата си отвара за летене, затваряли очи и се чувствали сякаш летели. Халюциногенното мазило, което предизвиквало вкочаненост, учестено сърцебиене и объркване, им давало илюзията, че се реят в небето.

8. Обличането в костюми и обикалянето по домовете

В древните времена се вярвало, че по време на Samhain завесата между нашия свят и този на духовете е най-тънка и че духовете на покойниците могат да се смесят с живите. Суеверието гласяло, че посещаващите ни духове могат да се преобразят в човешка форма – като просяк например, и да почукат на вратите ни, молейки за пари или храна. Ако ги отпратим без да им дадем нищо, рискуваме да си навлечем гнева на духа и да бъдем прокълнати.

Друг келтски мит гласи, че преобразяването като дух, ще заблуди злите духове и ще ги накара да си помислят, че сме едни от тях. Така няма да се опитат да ни вземат душата. В САЩ обикалянето по домовете с костюми е станало основната традиция на Хелоуин още от 1950 г. след като в началото на века е била пренесена от ирландските имигранти.

9. Цветовете на Хелоуин

Традиционните цветове на Хелоуин са оранжево и черно и произлизат от езическата традиция да се празнуват есента и беритбата. Оранжевото символизира цветът на променящите се листа и на реколтата, а черното бележи „смъртта” на лятото и промяната на сезона. С времето зеленото, лилавото и жълтото също са се включили като цветове за декорациите на Хелоуин.

10. Нощта на пакостите

Заради някои пакостливи тийнейджъри Хелоуин е и времето за шеги със съседите. От хвърляне на яйца и тоалетна хартия по къщите на съседите до чупенето на тиквените фенери, „дяволската нощ” може да е пълна с пакости и бели.

Древните келти празнували Samhain с голям огън на открито, игри и комични лудории. През 1920-1930 г. празненствата станали по-груби със засилени прояви на вандализъм, вероятно в резултат на напрежението, предизвикано от Голямата депресия. За да спрат вандализма, хората започнали да раздават бонбони и така се възродила забравената традиция да се обикаля по домовете и да се раздават бонбони, за да не направят гостите някоя пакост.

11. Захаросаните ябълки

Захаросаните ябълки са популярно лакомство за Хелоуин. Захарният плод, закачен на пръчка, се е раздавал преди години в САЩ преди да станат достъпни опакованите бонбони. Днес захаросаните ябълки могат да са покрити с карамел или шоколад с ядки, както и с класическия блестящ червен сироп.

Съчетаването на келтските и римските традиции е в основата на захаросаните ябълки на Хелоуин. Samhain се падал приблизително по времето, когато бил и римският фестивал в чест на Памона, богинята на плодовите дървета. Богинята често се обозначава с ябълката като символ, затова плодът станал...

Loading
дневен бюлетин

галерии