болести
Жените наистина са по-силния пол
Жените от векове са набедени за по-слабия пол, но изследване показва, че е тъкмо обратното
свързани теми
„Обяснението защо мъжът в семейството по-често се разболява пръв от грип всъщност се крие в имунната му система и по-точно с липсата на женската Х-хромозома”, смятат учените. Според тях наличието в тази хромозома на т.нар. микро-РНК прави жените по-силни и устойчиви на различните болести.
РНК е генетично близка до ДНК и може да има важно биологично значение.
Микро-РНК, смятат авторите на изследването, има ефекта да „заглушава” гените на имунитета у мъжете. Това ги прави по-уязвими, защото те имат само една Х-хромозома. А жените, които имат две, дори едната да е потисната от същите гени, се възползват от наличието на втората и имунитетът им остава по-силен, се посочва в статията за изследването, публикувана в списанието BioEssays.
Ръководителят на научния екип – д-р Клод Либерт от Университета на Гент в Белгия обяснява: „Статистиката показва, че при човека, както и при останалите бозайници, женските живеят по-дълго от мъжките и са по-способни да се справят при шок, травма и сепсис. Ние смятаме, че това се дължи на Х-хромозомата, която при хората съдържа 10% от всички микро-РНК, открити досега в човешкия геном”.
Някои от микро-РНК в същата хромозома се свързват и със способността на организма да се бори с имунния дефицит и рака.
От гледна точка на еволюцията, разликата в устойчивостта между двата пола вероятно се е появила, защото жените имат по-важна роля в осигуряване на продължението на рода. Те трябва да са по-неподатливи на инфекции, особено когато са бременни или кърмят.
галерии
Facebook коментари