хигиена и превенция
Храненето и съня – взаимосвързани фактори за добро здраве
Сънят е свързан с това колко и какво ядем
свързани теми
И все пак, според проведените тази година проучвания,
43% от хората на възраст от 13 до 64 години рядко спят достатъчно през седмицата.
И, въпреки че повечето твърдят, че се чувстват най-добре след 7 1/2 часа сън, обикновено не получават и толкова.
Забързаният начин на живот може да доведе до пропускане на закуската, хапване на крак за обяд и след това силен глад вечер. Това води до преяждане на вечеря и до постоянно похапване до края на вечерта, за да наваксаме това, което не сме успели да изядем през деня. Късното хранене може да разстрои съня, тъй като тялото е заето с храносмилането и метаболитните процеси и не си позволява да се отпусне и да се подготви за сън.
Проблемите с теглото
Недостигът на сън ни излага на риск от наддаване на килограми, независимо колко ядем или тренираме. От своя страна малкото сън настървява апетита и предизвиква по-чести пристъпи на глад. Това се дължи на високите нива на хормона грелин – този, който стимулира апетита. Колкото по-малко спим, толкова повече от този хормон произвежда организма ни, толкова по-гладни сме и толкова по-голям е рискът от преяждане и напълняване.
Недостатъчната продължителност на съня потиска и производството на хормона лептин, който помага за усещането за ситост.
Когато този хормон не се произвежда в нужните количества, рискът да поемем повече калории всеки път, когато ядем, става все по-голям.
От тук става ясно и че хората с наднормено тегло, които не спят достатъчно, ще имат по-големи затруднения в отслабването, защото ще са винаги гладни и няма да усещат засищане поради хормоналните промени. За успешно контролиране на теглото имаме нужда от качествен сън – той ще стабилизира хормоните към нормалните им нива и ще помогне на тялото да възстанови естествената регулация на апетита и ситостта.
Освен това, раздразнителността, умората и усещането за претоварване, породени от недостигът на сън, ще допринесат за напълняването като ни изкушават да се присегнем за бързите „утешителни” лакомства като бисквити, бонбони и газирани напитки. Консумацията на захарни храни със сигурност ще ни осигури временен прилив на енергия, но резултатът ще бъде само по-лош, когато съвсем скоро кръвната ни захар отново падне и този път рязко. Този цикъл е типичен и за хората, които се опитват да заместят съня с прекомерна консумация на кофеин.
Напълняването и затлъстяването пък от своя страна повишават риска от сънна апнеа – дихателен проблем, който предизвиква многократно спиране на дишането по време на сън. Освен че понижава качеството на съня, сънната апнеа води до сериозни здравни рискове като сърдечна недостатъчност, удар и прекомерна сънливост през деня.
Правилното хранене
Това, което ядем през деня и преди лягане, може да ни помогне да определим дали ще спим добре. Една от основните причини хората да имат затруднения със съня е лошата регулация на кортизола. При много хора нивата на кортизола са високи през нощта, когато трябва да бъдат ниски. Ако потърсим причините за тази аномалия, ще открием, че най-често те се крият в лошите хранителни навици.
Кортизолът е хормон, който тялото освобождава...
галерии
Facebook коментари